XV edycja akcji „Pola Nadziei”

Już po raz 15 Hospicjum Domowe Caritas w Olsztynie przystąpiło do akcji „Pola Nadziei”. Ideą programu jest edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka, a także pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów. Jesienią na skwerach, w parkach, przed hospicjami, szkołami i urzędami wolontariusze sadzą żonkile – symbol akcji. Wiosną, w okresie kwitnienia, żonkile rozdawane są w zamian za datek na rzecz hospicjum. Patronatem honorowym „Pola Nadziei 2017/2018” objął  Ksiądz Arcybiskup Józef Górzyński oraz Prezydent Miasta Olsztyn Piotr Grzymowicz. Patronat medialny sprawują: Gość Niedzielny, Radio Plus i TVP3 Olsztyn. Patronatem akcję objęli również: Michelin Polska S.A., Olsztyńskie Centrum Wolontariatu „Spinacz”, Hurtownia Medyczna Medseven. Deklaracje przystąpienia do tegorocznej edycji złożyło 36 przedszkoli i szkół z Olsztyna i okolic.

Uroczysta inauguracja akcji odbyła się 4 października 2017r. o godz. 14:00 w Kościele NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia. Rozpoczęliśmy Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Paweł Zięba Dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Następnie wszyscy udali się do sali parafialnej, gdzie wszystkich przybyłych gości powitała s. Luisa – kierownik Hospicjum. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę „Pól Nadziei” na uczestników czekał poczęstunek i przepyszny tort ufundowany przez cukiernię Złoty Klucz.

Oprawę artystyczną inauguracji przygotowała młodzież z Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie pod opieką pań- Joanny Tomkowskiej i Doroty Mentel.

Tradycją inauguracji jest ogłoszenie konkursu dla szkół i przedszkoli. W tej edycji „Pól Nadziei” ogłosiliśmy dwa konkursy, które są skierowane do różnych grup wiekowych:

1.         Konkurs plastyczny dla przedszkoli i klas I – V szkoły podstawowej, pt. „Życie rodziny widziane oczami dziecka” – zachęcamy do utrwalenia zarówno wydarzeń radosnych, przyjemnych jak i smutnych. Wyróżnione prace zostaną zamieszczone w książeczce o tematyce hospicyjnej.

2.         Konkurs dla klas VI-VII oraz szkół ponadpodstawowych- prezentacja multimedialna na temat „Hospicjum Caritas”.  Prezentacja może dotyczyć działalności Hospicjum, „Pól Nadziei” w naszym Hospicjum lub też wolontariatu w Hospicjum. Mamy tylko dwa warunki: pierwszy - prezentacja powinna być nie dłuższa niż 5 minut, drugi -zależy nam, aby były to Wasze autorskie prezentacje, prosimy więc aby nie wykorzystywać materiałów dostępnych już w internecie. Prezentacje prosimy przesyłać mailowo na adres: pracownik.socjalny@hospicjum.artneo.pl.

Na prace z obu konkursów czekamy do końca kwietnia 2018 roku.

Na zakończenie spotkania wolontariusze z opiekunami zasadzili symboliczne sadzonki żonkili przy figurze św. Franciszka w klasztornym ogrodzie oraz przed budynkiem dyrekcji Fabryki Michelin.

138051 KlDl IMG 1463 4 DSC 1589 DSC 1603 P1060482 P1060513 P1060523 P1060528 kopia P1060529 P1060550 P1060565